Bérmálás
Mi a bérmálás?
Krisztus megígérte, hogy az Atya által Lelkét adja tanítványainak. Ígéretét Pünkösdkor megvalósította: az imádkozó apostolok és tanítványok átélték a találkozást a Szentlélekkel, befogadták erejét és ajándékait. Ettől kezdve az apostolok Krisztus akaratát követtték, amikor a megkeresztelt embereket kézrátétellel és imádsággal a Szentlélek ajéndékaiban részesítették.
A bérmálás tehát a keresztségben részesült hívő ember megerősítése a Szentlélek által, aki erejével és jelenlétével bevezeti az embert a felnőtt keresztény életbe. Ettől kezdve még inkább erőt kap az ember ahhoz, hogy szorosabban és tevékenyen kapcsolódjon az Egyházhoz, Krisztus lelkületével és látásmódjával legyen jelen ebben a világban, továbbá tanúskodjon szóval és cselekvéssel a Szentháromságról.
Ki részesülhet a bérmálás szentségében?
Mindazok a legalább 16 éves személyek, akik már a keresztség szentségében az Egyház tagjai lettek, hosszabb ideje aktív és tevékeny tagjai a helyi plébániaközösségnek, vasárnaponként részt vesznek szentmisén, rendszeresen befogadják Isten feloldozó irgalmát a szentgyónásban, ha pedig még iskolás korban lévő a fiatal, akkor iskolájában vagy plébániáján a hit- és erkölcstan csoport tagja. A felkészüés alatt újra átismétlik megvalott hitünket és az Egyház tanítását, az imádság és a személyes elmélyülés útján vezetjük őket a bérmálkozás előtti kettő évben. (Felnőtt embernél, ha párkapcsolatban együttél valakivel, akkor az a Katolikus Egyház által elfogadott érvényes házasság kell, hogy legyen.)
Röviden a bérmaszülő személyéről
A Katolikus Egyház római rítusában ősi szokás, hogy mielőtt a jelöltet részesítenék a bérmálás szentségében, kijelölnek valakit a hívők közösségből, aki személyes példát mutat a bérmálkozásra készülőnek és kezességet vállal érte. Ezen személyeket nevezzük bérmaszülőnek.
Bérmaszülő az a személy lehet, aki:
- Hitében elkötelezett, vallását gyakorló fenőtt ember, olyan aki jól ismeri a bérmálkozót.
- A keresztségben már részesült, bérmálkozott és vasárnaponként szentáldozáshoz járul.
- A Katolikus Egyház tagja, életvitele miatt egyházjogilag nincs eltitlva a bérmaszülői tisztségtől.
- Amennyiben párkapcsolatban együtt él valakivel, akkor ezen kapcsolatnak a Katolikus Egyház által elfogadott érvényes házasságnak kell lennie.